Skip to content Skip to footer
20.05-19.06 2023 r.

“PERSONA-12 Archetypów osobowości według Junga” Macieja Walczaka i Jarosława Borka to intelektualna i emocjonalna podróż dla Odbiorców. Oddziaływanie prac wychodzi poza klasyczne widzenie i odczuwanie. Staje się inspiracją intelektualną. Jednocześnie przyjęta forma wyrazu pozostaje bytem niezwykle oryginalnym. Archetypy to modus vivendi do zmierzenia się z własnymi doświadczeniami i wyobrażeniami. Jest wyjściem ze strefy komfortu konfrontując osoby, postawy czy zdarzenia z archetypami. Może być także budowaniem strefy komfortu w oparciu o zdefiniowane potrzeby czy też wiedzę i ich spersonifikowanie archetypami. Jung dzisiaj jest obecny jak nigdy w fizyce, psychologii, astrologii. Jest ważny i aktywizujący. Maciej i Jarek dają szanse Odbiorcom na indywidualne zgłębienie uwarunkowań emocjonalnych i naukowych, inspirują do odpowiedzi i pytań. Dołącz do nich.

JAROSŁAW BOREK
Instytut Rzeźby, Wydział Sztuk Pięknych, Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.
Łodzianin, urodzony w 1983 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi. Obecnie jako pracownik naukowo-dydaktyczny prowadzi zajęcia ze studentami w Pracowni Małej Formy Rzeźbiarskiej oraz Podstaw Rzeźby w Zakładzie Propedeutyki Rzeźby w Instytucie Rzeźby, ASP w Łodzi. Współpracuje z Galeriami oraz Domami Aukcyjnymi w Polsce. Najważniejsze osiągnięcie to mierząca 8 metrów oraz ważąca ponad 9 ton monumentalna, stalowa rzeźba „The Ring”, powstała w 2018 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Miast Siostrzanych Chengdu – Chengdu na świecie i świat w Chengdu, w Chinach. “The Ring” to rzeźba otwierająca cykl 24 realizacji z całego świata. Praca jest w stałej ekspozycji parku Tianfu Greenway. W 2019 roku rzeźba otrzymała certyfikat autentyczności oraz wyróżnienie Łódzkie Eureka w kategorii „Sztuka” przyznawane przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe. Twórczość Jarosława Borka charakteryzuje estetyka spod znaku syntetycznej geometrii oraz graficzne podejście do przestrzeni.

MACIEJ WALCZAK 
Maciej Walczak urodził się w 1993 roku w Zgierzu. W latach 2011-2015 studiował architekturę wnętrz na Politechnice Łódzkie, a następnie w latach 2017-2022 na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Jego twórczość to pełna kontrastów podróż w głąb siebie, osobistych doświadczeń, emocji i absurdów, które ilustruje głównie za pomocą kreski. Choć jest znany głównie z czarno-białych murali tworzonych w stylistce horror vacui, nieobca jest mu abstrakcja (serigrafie). Artysta zakłada, że osobowość człowieka to złożony twór i nawet w sztuce nie da się go wyrazić w uniwersalny sposób, stąd eksperymenty z różnymi mediami. Czarno-biała kolorystka odzwierciedla jego surowy sposób życia i zero-jedynkowe patrzenie na rzeczywistość. Chociaż na pierwszy rzut oka jego prace opanowane zostają przez chaos, jest to chaos zdyscyplinowany i ujarzmiony batem perfekcjonizmu. 
W tym roku został nominowany do Wioseł Kultury 2023 Gazety Wyborczej.

informacje
Początek:
20 maja
Koniec:
19 czerwca

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Galerii Sztuki AOKZ

UL. WŁÓKIENNICZA 3
90–260, ŁÓDŹ

AOKZ © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.