Skip to content Skip to footer
15.04-11.05 2023 r.

“Taka piękna katastrofa” to wystawa dwóch artystów z Gdańska – Macieja Salamona i Adama Witkowskiego. Obydwaj są wykładowcami tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, a poza aktywnością na szeroko pojętym polu sztuk wizualnych są również muzykami tworzącymi duet Nagrobki. Często współtworzą swoje prace, ale tym razem prezentują dwie indywidualne wypowiedzi.

Podobno na burcie transatlantyka Titanic, który w swój pierwszy i ostatni rejs wypłynął 14 kwietnia 1912 roku, jeden z jego budowniczych wymalował zdanie

– Sam Chrystus nie zdoła go zatopić.

Zobaczywszy ów napis, oficer statku napisał w liście do swoich rodziców

Jestem przekonany, że ten statek nigdy nie dopłynie do Ameryki z powodu szokujących bluźnierstw wypisanych na jego kadłubie.

Tytułowa katastrofa to nawiązanie do tych historycznych wydarzeń sprzed dokładnie 111 lat oraz rodzaj antyklątwy – zaklęcia odczarowującego przyszłość nowo powstałej galerii Artokiełznanie. Tu katastrofa nie nastąpi, ona już się zdarzyła, a to co obserwujemy na wystawie to ślady tego, co po niej pozostało – rozbitkowie żyjący w odmętach i toczący swoje życie po życiu, komunikujący się runami zapisanymi przy pomocy roślin oraz rysunków na skórze.

Będący niczym bohaterowie piosenki zespołu Lady Pank. A więc:

Bal już się zaczął
Wszyscy tańczą – więc…
Nie przerywajcie tego!

MACIEJ SALAMON
Urodzony w 1984 roku w Gdańsku. Kierownik katedry Intermediów na wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP. Zajmuje się malarstwem, grafiką, muzyką i ilustracją. Jest wokalistą i gitarzystą nekropolowego duetu Nagrobki. Tworzy teledyski i animacje, za które był wielokrotnie nagradzany. Był członkiem grupy artystycznej Krecha wydającej periodyk o tej samej nazwie. Współtworzył zakładową Galerię Gablotka na terenie Stoczni Gdańskiej.
www.macieksalamon.com

ADAM WITKOWSKI
Urodzony w 1978 w Bydgoszczy. Od 2007 pracuje jako wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a w latach 2015 – 2021 również na Akademii Sztuki w Szczecinie. Pracuje na wielu różnych polach sztuki: muzyka i dźwięk, wideo-art, instalacja, malarstwo. Często współpracuje z Anią Witkowską. Członek i współzałożyciel wielu zespołów muzycznych, takich jak Samorządowcy, Gówno, Nagrobki, Wolność, Woda, Langfurtka.

informacje
Początek:
15 kwietnia
Koniec:
11 maja
takie piękne speedo

Maciej Salamon
Akryl i mazaki na płótnie
2022

bez tytułu

Adam Witkowski
Olej na płótnie
2022

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Galerii Sztuki AOKZ

UL. WŁÓKIENNICZA 3
90–260, ŁÓDŹ

AOKZ © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.