Skip to content Skip to footer
23.03.2024 – 20.04.2024

Artystki – Olga Dymitrowska, Zuzanna Borek, Zuzanna Zawłocka

Kuratorzy wystawy – Maciej Domarecki i Grzegorz Jarosz

Trzy młode artystki z ASP w Krakowie zaprezentują swoją wizję rzeczywistości zawieszoną gdzieś pomiędzy jawą a snem, wypełnioną melancholią, tęsknotą i groteską. Pomysł na stworzenie wystawy w oparciu o ideę snu i psychoanalizy, która przewija się tak głęboko w kulturze współczesnej, wydał nam się bardzo interesujący. A jako zagorzali fani estetyki Davida Lyncha nie mogliśmy sobie odmówić przyjemności stawiania pytań i dawania odpowiedzi – tak Maciej Domarecki, jeden z kuratorów, zaprasza na wystawę w galerii AOKZ. Do obejrzenia już od 23 marca.

Klamrą spinającą światy przedstawione jest konwencja oniryczna pokazująca rzeczywistość jako marzenie senne, gdzie granice między jawą a snem są płynne. Nakładają się na siebie, przenikają nawzajem i zacierają się. Ta dwoistość wydobywa nowe, nieprzewidywalne i zaskakujące obrazowanie oraz interpretacje.

Sen jest tematem wiodącym malarstwa Zuzanny Borek. Jak tłumaczy sama artystka – Patrzę przez okno samochodu. Prawdopodobnie nigdy więcej tu nie będę. To miejsce nawet nie ma swojej nazwy, pewnie niedługo całkiem zniknie. Wydaje mi się, że je znam. Wracam tam we śnie.

Z kolei prace Zuzanny Zawłockiej aka Zuzy Zenko skupione są wokół światła. To zabawa kolorem i jego intensywnością. Stojąc, zamykając oczy, widzę przed sobą krzyczące kolory, ryczące kształty, migające się blaski wspomnień rzeczywistości, idąc z zamkniętymi oczami czuje strach, niepokój, wołam głośno och, zdejmij błonę z mych oczu! – mówi artystka i dodaje – W swojej sztuce eksploruję pokrętny świat absurdalnego kiczu, transformując znaczenia i stawiając przeciwieństwa naprzeciwko siebie. Groteska jest moim kamieniem węgielnym, który pomaga mi wyrazić niezwykłą i surrealistyczną rzeczywistość, w której żyjemy.

Jakże inna jest estetyka Olgi Dymitrowskiej bazująca na materiale fotograficznym dokumentującym doświadczenia, wspomnienia, chwile. To właśnie pamięć jest przewodnią linią narracyjną prac młodej artystki. Pamięć jest zarówno narzędziem, jak i podmiotem wszystkich sztuk. Służy utrwaleniu pewnych idei, wizji, uczuć, emocji. Mając świadomość pamięci zbiorowej i własnej, artysta korzysta ze znanych mu skrótów pamięciowych, połączeń między zmysłami a emocjami, pamięta o wpływie odbieranego koloru, o iluzyjnej sztuczce perspektywy, o rytmie, który wprowadza nasze ciało w dźwięk, o tym, jak podświadomie czytamy emocje innych twarzy – przedstawia swoje credo Olga Dymitrowska. Artystka chce pamiętać każdą minutę swego życia, zachwycać się istotą chwili i doświadczać świata w stanie lekkiego rauszu. Rausz, wywiedziony z filozofii Friedricha Nietzschego, odnosi się do poczucia euforii, ekstazy lub transu, który przekracza normy i ograniczenia, prowadząc do głębokiej przemiany i pełniejszego życia, poza konwencjami społecznymi.  Jego celem nadrzędnym jest wolność i autentyczność.

Zuzanna Borek

Urodzona w 1998 roku w Krakowie. W 2023 roku z wyróżnieniem ukończyła studia na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Finalistka 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023. Zajmuje się konserwacją dzieł sztuki, malarstwem, rysunkiem i fotografią.

Olga Dymitrowska

Urodzona w 2000 roku w Krakowie – absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Kluzy w Krakowie, obecnie na czwartym roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W pracach malarskich i na papierze zajmuje się motywami młodości oraz własnej pamięci, wykorzystując materiał fotograficzny. Wybrane wystawy: KAFKA 2024 / Slova a Tváře (KAFKA 2024 / Słowa i twarze) Praha 9 Česká republika, LEGOWISKO, BWA Galeria Sanocka, Sanok, 2023.

Zuzanna Zawłocka aka Zuza Zenko

Urodzona w 2000 roku studentka szóstego roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swojej sztuce eksploruję pokrętny świat absurdalnego kiczu, transformując znaczenia i stawiając przeciwieństwa naprzeciwko siebie.

informacje
Początek:
23 marca
Koniec:
20 kwietnia

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Galerii Sztuki AOKZ

UL. WŁÓKIENNICZA 3
90–260, ŁÓDŹ

AOKZ © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.