Skip to content Skip to footer
11.05.2024 – 08.06.2024

 

Autor – Piotr Gromniak 

Kuratorzy wystawy – Maciej Domarecki i Grzegorz Jarosz

SYMBIOZA to metafora współistnienia, charakteryzującego się zarówno elementami konfliktu, jak i wzajemnej zależności, opisanej przez autora – Piotra Gromniaka, jako love-hate relationship. Inspiracją dla dzieł prezentowanych na wystawie są różne formy sportów walki, które stają się areną nie tylko fizycznej rywalizacji, ale również emocjonalnego i psychologicznego napięcia. Obrazy ukazują sportowców w chwilach, kiedy ból i wysiłek łączy się z bliskością. Wystawa ta skłania do refleksji nad naturą ludzkich relacji, w których współzawodnictwo może prowadzić do złożonych więzi.

Historia zbioru obrazów, które obejrzeć będzie można podczas wystawy, rozpoczęła się od próby odreagowania osobistych i społecznych napięć, które narastały podczas pandemicznych lockdownów. Piotr Gromniak początkowo skupiony na tworzeniu radosnych prac, pod wpływem obostrzeń zaczął podświadomie eksplorować motywy zapaśników i karateków. W obrazach zmiękcza rywalizację – ścierający się mężczyźni, kojarzeni z siłą i agresją, ukazani są w momentach przywodzących na myśl czułość.

Zmiana w twórczości autora nastąpiła wraz z wybuchem wojny na wschodzie. Konfrontacja z ludzką tragedią sprawiła, że poczuł on trywialność dotychczasowych działań. Z czasem, zamiast bezpośredniego odniesienia do konfliktu zbrojnego, w jego pracach zaczęła dominować tematyka ogromnych, umięśnionych postaci, które swoją obecnością przytłaczają.

Nie bez wpływu na twórczość były wydarzenia zza wschodniej granicy. Brak w pracach bezpośredniego odniesienia do konfliktu zbrojnego. W obrazach jednak pojawiła się postać olbrzyma,

który zakłada miażdżący „headlock”, oraz dusi i przytłacza.

SYMBIOZA jest zbiorem obrazów, które łączą w sobie elementy sportu z głęboką analizą ludzkich relacji. Artystyczne przedstawienie walki nie jako aktu przemocy, ale jako metaforycznego klinczu, w którym przeciwnicy wspólnie tworzą nową jakość.

Każdy obraz to historia, która mówi o potrzebie bliskości i jedności, nawet jeśli wydaje się to niemożliwe. SYMBIOZA to zderzenie dwóch światów, które wspólnie tworzą naszą ludzką naturę Rywalizacja i bliskość mogą się przenikać. Prace te są wyrazem osobistego spojrzenia na to, jak ważne w naszym życiu są relacje – te łatwe i te wymagające – podkreśla Maciej Domarecki, kurator wystawy.

SYMBIOZA to przestrzeń dialogu i refleksji nad tym, jak przeciwności i rywalizacja mogą prowadzić do głębokiej, choć skomplikowanej, harmonii.

Wystawę SYMBIOZA będzie można oglądać od 11 maja do 8 czerwca.

***

PIOTR GROMNIAK

Urodzony w Kielcach. W 2013 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w Pracowni Wklęsłodruku. Mieszka i tworzy w Krakowie.

Wystawy i konkursy:

06.2023 – „Sport Games”, wystawa zbiorowa, MCSW “Elektrownia”, Radom

04.2022 – „Mężczyźni Późnego Patriarchatu”, wystawa zbiorowa, Galeria Podbrzezie, Kraków

11.2021 – „45 Biennale Malarstwa Bielska Jesień”, wystawa finałowa konkursu, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała

03.2021 – „I Biennale Malarstwa Lubelska Wiosna”, wystawa finałowa konkursu, Centrum Spotkania Kultur, Lublin

11.2019 – „Krakowski Salon Sztuki”, Pałac Sztuki, Kraków

09.2019 – „11. Triennale Małych Form Malarskich”, wystawa pokonkursowa, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń

04.2019 – „Kukla/Gromniak, Open Studio”, Kraków

12.2018 – „Nówka Sztuka”, Targi Sztuki, Bunkier Sztuki, Kraków

informacje
Początek:
23 marca
Koniec:
20 kwietnia

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Galerii Sztuki AOKZ

UL. WŁÓKIENNICZA 3
90–260, ŁÓDŹ

AOKZ © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.