Skip to content Skip to footer

Data: 10.11.2023,
Godzina: 19:00.

𝗗𝗮𝗻𝗶𝗲𝗹 𝗥𝘆𝗰𝗵𝗮𝗿𝘀𝗸𝗶 w swojej praktyce artystycznej posługuje się przede wszystkim instalacją. Wykorzystuje również inne media, takie jak film, obiekt, działania multimedialne i site-specific oraz realizacje w przestrzeni publicznej (wiejskiej), angażujące lokalną społeczność zarówno w artystyczną produkcję, jak i odbiór sztuki. W latach 2005-–2009 studiował Grafikę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tworzył w tym czasie grupę artystyczną ze Sławomirem Shutym. Doktoryzował się na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W tej chwili jest profesorem na Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Rzeźby i Nowych Mediów.

Zajmuje się tematyką prowincjonalności, religijności, chrześcijaństwa i tożsamości LGBT+, ukazując napięcia towarzyszące tym zagadnieniom, a także odkrywając nowe relacje między nimi. Działania Rycharskiego stanowią osobiste poszukiwania przestrzeni, w której nieheteronormatywność i wiara katolicka mogą współistnieć. Artysta współpracuje zarówno z aktywistami LGBT+, jak i stowarzyszeniami religijnymi i rolniczymi, reprezentując ich problemy i wrażliwość oraz starając się pośredniczyć między nimi. 

Artysta brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. W 2012 roku otrzymał tytuł „Kulturysty roku” przyznawany przez Program Trzeci Polskiego Radia. W 2017 nagrodzony Paszportem Polityki w kategorii sztuki wizualne. W 2022 roku otrzymał Dorothea Von Stetten Award wraz z Dianą Lelonek i Zuzą Golińską.

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Galerii Sztuki AOKZ

UL. WŁÓKIENNICZA 3
90–260, ŁÓDŹ

AOKZ © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.